Uncategorized

Tarptautinis Kaunas: kas devintas studentas – iš užsienio

2023 Rugsėjo 28 d.

Atvirumas pasauliui – esminis kiekvieno šiuolaikinio žmogaus siekis, kurį nemaža dalimi užtikrina studijos aukštojoje mokykloje. Tarptautiniai tinklai, tarpkultūriniai ryšiai, dėstytojų ir studentų mobilumas – tik dalis to, kuo pasižymi Kauno universitetai ir kolegijos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šių metų gegužę keturios Kauno aukštosios mokyklos ir miesto ekonominės plėtros agentūra „Kaunas IN“ pasirašė bendradarbiavimo susitarimą ir pakvietė abiturientus rinktis studijas Kaune. Vienas iš studentams svarbių miesto privalumų – studijų tarptautiškumas, kurio skirtingus aspektus pasiūlyti gali projekto partneriai: Kauno technologijos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno kolegija ir Kauno technikos kolegija.

Tarptautiškumas – integrali mokymosi dalis

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus Eugenijaus Valatkos, gyvename globalizacijos laikotarpyje, tad jau dabar KTU siekia būti konkurencingu tarptautinėje arenoje.

„Visada žvelgiame į ateitį – tarptautiškumas universitete apima visas veiklos sritis, ir yra vienas pagrindinių veiklos prioritetų. Esame tarptautinio, 14 šalių apimančio, Europos inovatyvių universitetų konsorciumo (ECIU) dalis. Mūsų ir šio tinklo mokslininkai, besimokantieji, dėstytojai bendradarbiauja su savivaldybėmis ir verslu bei sprendžia realius iššūkius“, – teigia KTU rektorius.

Anot E. Valatkos, tarptautiškumą KTU ne deklaruoja, o juo gyvena: „Daugiau nei tūkstantis įvairių pakopų užsienio studentų, Dirbtinio intelekto centro kūrimas, apdovanojimus pelnantys tarptautiniai moksliniai tyrimai, dvigubi diplomai su JAV universitetais, virš 50 studijų programų anglų kalba, nuolatinės galimybės stažuotis užsienyje mokslininkams, darbuotojams ir studentams, užsienio lektorių gausa – tai tik nedidelė dalis tarptautinio KTU identiteto.“

KTU rektoriui pritaria ir Kauno kolegijos (KK) direktorius Andrius Brusokas: jo teigimu, tarptautiškumas suprantamas kaip integrali aukštosios mokyklos dalis.

„Kauno kolegija nuolat bendradarbiauja su daugiau kaip 260 užsienio partnerių, yra aktyvi įvairių tarptautinių organizacijų narė. Be to, studentams suteikiamos itin plačios galimybės dalyvauti studijų ir praktikos mainų programose: trejus metus iš eilės esame vienintelė kolegija šalyje, „Erasmus+“ programos apimtyje įgyvendinanti aukštojo mokslo strateginės partnerystės projektus“, – sako A. Brusokas.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) studentai pagal „Erasmus+“ ir VDU dvišalių mainų programas dalinėms studijoms, praktikai bei dalyvauti trumpalaikiuose kursuose gali išvykti į bet kurią pasaulio įmonę ar organizaciją bei daugiau nei į 700 partnerinių universitetų, esančių 78 pasaulio šalyse. Be daugeliui gerai pažįstamų Europos šalių, šios aukštosios mokyklos studentai pagal dvišales mainų programas gali išvykti į tokias egzotiškas valstybes kaip Dominikos Respublika, Filipinai, Japonija, Malaizija, Mauricijus, Tanzanija ir kt.

Pasak VDU Komunikacijos prorektorės doc. dr. Vilmos Bijeikienės, dar platesnes galimybes studentams atveria „Transform4Europe“ universitetų aljansas, kuriam priklauso ir VDU. „Šiuo metu aljanse dalyvauja dešimt partnerinių universitetų iš skirtingų Europos šalių ir asocijuotas

partneris iš Ukrainos – Mariupolio universitetas. Aljansas siūlo naujas mobilumo formas ir išplečia esamų „Erasmus+“ partnerysčių tinklą, suteikdamas daugiau galimybių pažinti kitas šalis ir kultūras, įgyti tarptautinės ir mokymosi užsienyje patirties net ir tiems, kurie keliauti negali“, – teigia prorektorė.

Praktiniam ugdymui – tarptautiniai projektai

KK direktorius A. Brusokas nurodo, kad dauguma kolegijos vykdomų tarptautinių studijų projektų yra orientuoti į realių, visuomenei aktualių klausimų, problemų sprendimų paiešką. Kolegija koordinatoriaus teisėmis įgyvendina per 10 tarpdisciplininių projektų ir projektinių veiklų.

„Vis dėlto, mūsų tikslas – ne tik tarptautinės studijos ir praktinės veiklos, susijusios su jomis. Pastaruoju metu ypač orientuojamės į strateginių partnerių tinklo stiprinimą bei taikomųjų tyrimų plėtrą, kas itin aktualu ateityje siekiant taikomųjų mokslų universiteto vardo”, – priduria A.Brusokas.

Tarptautiškumo bei praktinės patirties sintezę pabrėžia ir Kauno technikos kolegijos (KTK) direktorė dr. Lina Girdauskienė: anot jos, studentų profesinių ir bendrųjų kompetencijų tobulinimas vyksta atliekant praktikas užsienio šalių įmonėse.

„Siekdami būti lyderiaujančia inžinerinės krypties techniškųjų mokslų aukštąja mokykla Baltijos šalyse, turime užtikrinti savo studentams atvirą pasaulį ir itin plačias naujų patirčių galimybes. Tai apima ir profesinę veiklą: studentų ir kolegijos absolventų įsidarbinimo galimybės didinamos tarptautinių veiklų metu įgyjant žinių bei įgūdžių dirbant su naujausiomis medžiagomis ir technologijomis“, – sako KTK direktorė.

Kauną atranda ir studentai iš užsienio

Kaip pasakoja VDU, Komunikacijos prorektorė doc. dr. V. Bijeikienė, Kauno aukštųjų mokyklų tarptautiškumas pasireiškia ne vien tik aktyviu dalyvavimu mainų programose ar tarptautinių projektų įgyvendinimu, bet ir augančiu užsienio šalių studentų susidomėjimu studijomis šiame mieste.

„Mūsų duomenimis, kas devintas Kaune studijuojantis jaunuolis yra iš užsienio: tai – didžiausias santykis visoje Lietuvoje. Tarptautiškumas mūsų mieste pastaruosius keletą metų augo pastebimai, ir tendencija yra aiški: per šį laikotarpį užsienio studentų skaičius Kauno aukštosiose mokyklose išaugo daugiau nei dvigubai. Maždaug 20 proc. visų VDU studentų yra iš užsienio – vien šį semestrą studijų mainams bei nuolatinėms studijoms atvyksta beveik 580 užsienio studentų, tarp kurių net 49 studentai iš Indonezijos, atvykstančių su valstybine Indonezijos stipendija“, – sako doc. dr. V. Bijeikienė.

Visose Kauno aukštosiose pilnavertiškai, nuo studijų pradžios iki pabaigos, praėjusiais mokslo metais studijavo ~3500 užsienio studentų. Papildomai jų skaičių dar išaugino trumpiau su dvišaliais arba „Erasmus“ programos mainais vienam ar dviem semestrams atvykę užsieniečiai.

Šią tendenciją patvirtina ir KTU – šiemet laukiama rekordinio užsienio studentų skaičiaus iš daugiau nei 43 šalių.

Turimais duomenimis, pernai KTU mokėsi beveik 1,2 tūkst. užsienio studentų, o šiandien, registracijai tebevykstant, universiteto atstovus itin džiugina tiek iš viso pasaulio gautų paraiškų, tiek jų kokybė.